fbpx

Pomáháme na Ukrajině (aktualizováno 27. 4. 2022)

S blížícím se koncem května je tady jakási rekapitulace pomoci, kterou díky Vaší podpoře poskytujeme Ukrajině. 

 
Podpořili jsme církve v Polsku, ČR, Slovensku, Moldavsku a Rumunsku, aby mohly pomáhat uprchlíkům, kteří opustili Ukrajinu. Pomoc těmto církvím se přiblížila částce půl milionu korun. 
 

Na Ukrajinu jsme poslali 22 kamionů jídla a dva mikrobusy, které kromě jídla vezly také oblečení, sunar, dětské pleny a léky. Téměř v každém kamionu odchází také sunar nebo ovocné/zeleninové kapsičky pro ty nejmenší. 

 
Každý kamion veze kolem 17.000 kilogramů potravin a celkem jsme tedy vyexpedovali přes 380.000 kilo potravin. Je to jídlo pro 54.285 lidí na celý týden! Daří se nám nakupovat ve velkém, přímo od výrobců a v režimu bez DPH a kilogram potravin nás vyjde na 33 Kč. Vyexpedovali jsme tedy jídlo za 12,5 milionu korun!
 
Svým darem 231 Kč přispíváte jednomu člověku jídlem na celý týden. Obvykle je v kamionu mouka, rýže, těstoviny, různé druhy zavařené zeleniny, konzervované maso a masové guláše, perníky v čokoládě, sunar, droždí, mléko, knackebrot, olej a cukr. Podle možností pak někdy čaj a káva. 
 
Například pastor Andrey z Kyjeva jezdí s dobrovolníky k okraji válečné zóny, kde lidé utíkají z města do lesa. Když je najde, jsou už týden i 10 dní bez jídla. Pláčou, když dostávají balíky jídla na týden. Jsou vděčí, že si někdo vzpomněl a riskoval a přijel a hledal je. Cestou zpátky pak vezou lidi,, kteří se vejdou do mikrobusu do tranzitního centra. Odtud pak mohou pokračovat na západní Ukrajinu nebo dál do Evropy. Svým darem, jste součástí tohoto příběhu. DĚKUJEME. 
 
Přesto jste dál také podporovali i děti v Africe a latinské Americe a my jsme odeslali 8 kontejnerů našeho „rizota“ tedy 1.792.000 porcí do Malawi, Ugandy, Libérie a Burkiny Faso! To nás stálo 1.813.893,59 Kč a jedna taková porce nás vyšla přibližně a jednu korunu!
 
Dál pokračujeme v pomoci na obou frontách boje proti hladu. Lidem zaskočených válkou na Ukrajině pomáháme a přijímáme dary na účet: 280 153 94 86 /2010 nebo 19-2783450217/0100 s variabilním symbolem 857. Dary bez variabilního symbolu nebo s neplatným variabilním symbolem rozdělujeme mezi pomoc Ukrajině a pomoc v programu Denně Plné Bříško podle uvážení a momentální potřeby. Žádný dar nepřijde na zmar. 
 
Také pokračujeme v pomoci v programu Denně Plné Bříško. Pro tento účel je zřízený také účet veřejné sbírky: 290 110 30 30 / 2010. Pokud na tento účet přijde omylem dar pro Ukrajinu s variabilním symbolem 857, umíme ho převést na účty, které jsou výše uvedené. Pouze je to pro nás komplikace, protože úřad kontrolující provádění veřejné sbírky hlídá, zda účet a prostředky na něm sbírané jsou použité přesně pro daný účel. Ale ani zde žádný dar nepřijde na zmar a najde své konečné příjemce podle přání dárce. 
 
Moc děkujeme za Vaší podporu, štědrost a modlitby!
 
za hladové dnešního bolavého světa a za tým Krmte hladové ČR
 
Daniel Skokan
ředitel FTH ČR